Mit tehetünk, ha a gyerek nem akar óvodába menni reggelente?
Az óvodai beszoktatás mindig jelentős esemény a család életében. Nem minden gyerek egyforma, azok akik már jártak közösségbe – bölcsődébe -, szinte észre sem veszik a változást a korábbihoz képest. Vannak nyitottabb gyerekek, akik szívesen ismerkednek, de természetesen vannak akik távolság tartóak, nehezen barátkoznak.
Mindenki azt szeretné, ha minél zökkenőmentesebben menne az óvodai beszoktatás, ennek érdekében igyekeznek minden lehetőséget számba venni. Az alvás közbeni balesetek elkerülésére alkalmazhatunk vízálló lepedőt ovisoknak vásárolva.
Milyen megoldásokkal lehet megkönnyíteni a gyerek helyzetét?
Az első alkalmakkor általában valamelyik szülő, többnyire az anyuka viszi reggel a gyereket az óvodába, hogy megkezdjék az óvodai életet. Azokkal a kicsikkel van inkább probléma a beszoktatás során akik nagyon ragaszkodnak a szülőhöz, nem szeretnének leválni róla.
Ennek ellenére egy részük simán megszokja az ovis létet, míg a többiek beszoktatásának keserves sírás a vége, minden reggel.
A szülő is el van keseredve a helyzet miatt hiába tudja, hogy ez a reakció teljesen normális a gyerek részéről. Idegen a környezet, nem lesz vele a szülő aki eddig minden idejét vele töltötte, nem ismeri még az óvónénit sem és a többi gyereket sem, természetes, hogy izgul.
Megnyugtatásához igyekezzünk reggel időben odaérni, hogy ne kelljen rohanni, a búcsúzkodásnál se kelljen gyorsan elsietnie a szülőnek. Mindig beszéljük meg a kicsivel, hogy mikor jövünk érte és ki lesz aki elhozza, apa, anya, nagyszülő, családi barát, stb.
Ha van a környezetében hasonló korú gyermek szervezhetjük úgy, hogy együtt menjenek az óvodába a kicsik. Szerencsés, ha az óvodai tevékenységekben az óvónőnek és a dajkának engedjük át a vezetés dolgát, sőt a gyerek előtt soha ne kritizáljuk az óvónőt. A bizalom elnyeréséhez fontos a gyerek számára, hogy a szülők is megbíznak az óvodapedagógusban, akkor tud ő is bizalommal fordulni feléje.
Amennyiben a szülők úgy érzik, hogy szívesen járatnák a gyereket különböző fejlesztő foglalkozásokra akkor azt lehetőleg az óvodában tegyék, hogy ne este kelljen még a gyereknek külön órákat venni. Az óvoda utáni időszak legyen a családé és mivel az ovis korúaknak lételeme a mozgás, igyekezzünk a szaladgálásra és a játékra időt biztosítani az ovi utáni időben.
Mit tehet még a szülő a gyermek megnyugtatása érdekében?
Beszélgessünk sokat vele az óvodai életről, had kérdezzen, próbáljuk megnyugtatni ha aggályai támadnának, ne kelljen örülnie az óvodás létnek ha nem élvezi igazán, inkább próbáljuk meg megoldani a helyzetet más módon.
Összegezve
Az óvodába járás reggeli problémáit, az elszakadás nehézségeit és a sírást, csak a szülő és az óvodapedagógusok együttes, türelmes munkájával lehet megoldani. A közös munka eredménye, hogy a gyerek megnyugodjon, jól érezze magát a közösségben, szívesen induljon óvodába minden reggel.
Mikor kell – Hogyan kell – Miért kell?
- Állatok
- Autó-motor-járművek
- Család-gyerek-kapcsolatok
- Egészség
- Életmód
- Érdekességek
- Étel-ital
- Ezotéria
- Hobbi
- Kert
- Munka-karrier
- Otthon
- Szépség-divat
- Szórakozás- kikapcsolódás
- Takarítás
- Tech/IT
- Utazás
- Ünnepek
- Praktikus ötletek