Mikor lehet permetezni a gyümölcsfákat?

Mikor lehet permetezni a gyümölcsfákat?

Mikor érdemes permetezni a gyümölcsfákat? – A megfelelő időpontok és technikák

Mikor lehet permetezni a gyümölcsfákat? Ismerd meg a gyümölcsfák permetezésének legjobb időpontjait, hogy egészséges és bőséges termést érj el. Tudd meg, mikor és hogyan védekezhetsz a leggyakoribb kártevők és betegségek ellen!

A gyümölcsfák permetezése kulcsfontosságú része a kertészeti munkáknak, ha szeretnénk egészséges, bőséges termést elérni. Azonban nem mindegy, mikor és hogyan végezzük el ezt a feladatot, mert a rossz időpontban végzett permetezés nemcsak hatástalan lehet, hanem akár káros is a növényekre. A megfelelő permetezési időpontok kiválasztása segíthet abban, hogy megóvjuk fák lombját, virágait és gyümölcseit a különböző kártevőktől, betegségektől, és biztosíthatjuk a gazdag, finom termést.

Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, mikor érdemes permetezni a gyümölcsfákat, hogyan védekezhetünk hatékonyan, és milyen tényezőkre érdemes odafigyelni, hogy sikeres legyen a permetezési szezon.

Miért fontos a gyümölcsfák permetezése?

A gyümölcsfák permetezése kiemelkedően fontos a kertészetben, mivel segít megvédeni a fákat a különböző kártevőktől és betegségektől, amelyek jelentős károkat okozhatnak a növényekben. A permetezés megelőzi, hogy a kórokozók és rovarok elpusztítsák a termést, vagy gyengítsék a fák egészségét. A megfelelő időpontban történő permetezés biztosítja, hogy a fa erősebb, ellenállóbb legyen, és optimális körülmények között fejlődjön.

  • Betegségek elleni védekezés: Sok gyümölcsfa, mint például az alma, körte, vagy szilva hajlamos különböző gombás és bakteriális fertőzésekre, amelyek a leveleken, virágokon vagy a termésen is megjelenhetnek. A rendszeres permetezéssel ezek a betegségek megelőzhetők, így elkerülhetjük a termésveszteséget.

  • Kártevők elleni védekezés: A rovarok, mint például a levéltetvek, gyümölcsmolyok, vagy a bogarak, komoly károkat okozhatnak, mivel táplálkozásukkal gyengítik a fát, és sok esetben a termést is tönkreteszik. A permetezés segít eltávolítani vagy elriasztani ezeket a káros rovarokat, biztosítva a fa egészségét.

  • Jobb termés és minőség: A betegségektől és kártevőktől mentes fák jobban fejlődnek, erősebbek lesznek, és ennek következményeként nagyobb, egészségesebb termést hoznak. A permetezéssel tehát nemcsak a fák védelmét biztosítjuk, hanem hozzájárulunk a jobb minőségű gyümölcsök eléréséhez is.

Összességében tehát a gyümölcsfák permetezése nemcsak a védekezésről szól, hanem az egészséges, gazdag termés és a fa hosszú élettartamának biztosításáról is.

A permetezés időpontja: Tavasz, nyár vagy ősz?

A permetezés időpontja kulcsfontosságú ahhoz, hogy a gyümölcsfák hatékony védelmet kapjanak a kártevők és betegségek ellen. A különböző évszakok más-más feladatot adnak a kertészeknek, és az, hogy mikor permetezünk, jelentősen befolyásolhatja a permetezés hatékonyságát. Nézzük meg, hogy tavasz, nyár és ősz milyen szempontok alapján ideális időpontok a gyümölcsfák permetezésére!

Tavaszi permetezés: Mikor kezdjünk?

A tavaszi permetezés az egyik legfontosabb, mivel ebben az időszakban ébrednek fel a kártevők és a betegségek, amelyek az előző évben átteleltek a fákon. Az ideális időpont a rügyfakadás előtt van, amikor a fa még nem kezdte el a növekedést, így a permetezőszerek nem károsítják a friss hajtásokat.

  • A kórokozók és rovarok elleni védekezés: A tavaszi permetezéssel megakadályozhatjuk, hogy a telelő kártevők (például levéltetvek vagy gyümölcsfákon áttelelő hernyók) tavaszra is aktívak legyenek. Ezen kívül a gombás betegségek, mint a lisztharmat, a varasodás vagy a rügypukkanás előtti fertőzések is megelőzhetők.

  • Ajánlott szerek: A tavaszi permetezéshez ideálisak az olajos lemosó szerek, amelyek eltávolítják a fa kérgén található kártevőket, illetve a réz- vagy kén alapú szerek, amelyek a gombás fertőzésekkel szemben is védelmet nyújtanak.

Nyári permetezés: Mire figyeljünk?

Nyáron a gyümölcsfák általában aktívan fejlődnek, ezért a permetezésnek figyelembe kell vennie a termés védelmét és a fa egészségét. Ilyenkor a kártevők és betegségek gyorsan szaporodnak, mivel a meleg és csapadékos idő kedvező körülményeket teremt a fertőzések terjedésére.

  • A gyümölcsfák megelőző védelme: A nyári permetezés célja leginkább a betegségmegelőzés és a kártevők elleni folyamatos védekezés. Ilyenkor a leggyakoribb problémák a gyümölcsmolyok, szőlőperonoszpóra, lisztharmat és levéltetvek.

  • Permetezés gyakorisága: A nyári permetezést gyakran kell ismételni, különösen esős időszakokban, mivel a csapadék lemoshatja a permetezett anyagot a levelekről.

  • Ajánlott szerek: A nyári permetezéshez használhatunk kontakt- és rendszerező hatású szerek is, például szerves rovarölőket és fungicideket.

Őszi permetezés: Miért fontos?

Az őszi permetezés segít a fák felkészítésében a téli hónapokra, és védelmet nyújt a télen is aktív kártevők és gombák ellen. Ezen kívül segíti a fa regenerálódását, és segít a levelek, rügyek és gyümölcsök védelmében is a téli hónapokban.

  • Téli kártevők elleni védekezés: Az őszi permetezés során a fa védelmet kap a téli kártevők ellen, amelyek a lehullott leveleken vagy a fa kérgén rejtőzködnek. A permetezés segít megakadályozni a kártevők áttelelését és tavasszal történő újbóli megjelenését.

  • Levélhullás utáni védelem: Az őszi permetezés a levélhullás után is fontos, mivel így a fa még mindig védve marad a gombás fertőzésekkel szemben. Az ilyen betegségek, mint a varasodás vagy a fák kérgén áttelelő kórokozók is visszaszoríthatók.

  • Ajánlott szerek: Az őszi permetezéshez jó választás a réz alapú vagy olajos lemosó szerek, amelyek védenek a kártevők és gombák ellen a téli időszakra.

A megfelelő permetezési időpontok kiválasztása segíthet abban, hogy a gyümölcsfák egészségesek maradjanak, és bőséges termést hozzanak. Tavaszi, nyári és őszi permetezéssel különböző kártevők és betegségek ellen védekezhetünk, és biztosíthatjuk, hogy a fák megóvják magukat a különböző fenyegetésektől. Az egyes időszakok megfelelő figyelembevételével hosszú távon garantálhatjuk a gyümölcsfák optimális fejlődését és termését.

Mikor ne permetezzünk?

A permetezés hatékonysága nemcsak attól függ, hogy mikor permetezünk, hanem attól is, hogy mikor nem érdemes permetezni. Bizonyos körülmények között a permetezés nemcsak hogy nem lesz hatékony, hanem akár káros is lehet a növényekre, a környezetre vagy akár a termésre is. Nézzük meg, mik azok az időpontok és helyzetek, amikor érdemes elkerülni a permetezést!

Túl meleg időben

A túl magas hőmérséklet, különösen a nap közepén, nem ideális permetezési időpont. Ha túl forró az idő, a permetezett szerek gyorsan elpárolognak, így nem tudják megfelelően kifejteni hatásukat. Emellett a permetezett oldatok is károsíthatják a növényeket, főként akkor, ha közvetlen napfény éri őket.

  • Miért kerülendő: A forró napokon történő permetezés a szerek gyors elpárolgásához vezet, ami csökkenti a hatékonyságot. Ezen kívül a permetező szer könnyen károsíthatja a friss hajtásokat, leveleket, virágokat, ami növeli a növények stresszét.

  • Mikor érdemes permetezni?: A legjobb időpont a reggeli órákban vagy kora este, amikor már nem olyan erős a napsugárzás, és a permetezett szerek több időt kapnak arra, hogy kifejtsék hatásukat.

Eső előtt vagy után

A permetezés közvetlenül eső előtt vagy eső után nem ajánlott, mivel az eső könnyen lemossa a permetezett szereket a növényekről, így azok nem tudják hatékonyan védeni a fákat a kártevőktől és betegségektől.

  • Miért kerülendő: Ha eső előtt permetezünk, a csapadék lemoshatja a szert, így a permetezés hatékonysága jelentősen csökken. Eső után is érdemes várni egy-két napot, amíg a permetezett szerek újra hatékonyan felszívódnak.

  • Mikor érdemes permetezni?: Permetezés előtt győződjünk meg róla, hogy az előrejelzés szerint nem várható eső, és a permetezés után legalább 24 órát várjunk, hogy az eső ne mossa le a szert.

Virágzás alatt

A gyümölcsfák virágzása közben nem ajánlott permetezni, mivel a permetezett vegyszerek negatívan befolyásolhatják a virágzó növények beporzását, ami később a termésképződést is gátolhatja. A méhek és más beporzó rovarok ebben az időszakban aktívak, és a permetezés hatással lehet rájuk is.

  • Miért kerülendő: A virágzási időszakban a beporzás kritikus a termés szempontjából, és a rovarölő szerek károsíthatják a beporzókat, mint például a méheket, ami csökkentheti a gyümölcsök mennyiségét és minőségét. Emellett a virágzó fák érzékenyebbek is a permetezett vegyszerekre.

  • Mikor érdemes permetezni?: Virágzás előtt és után érdemes permetezni, hogy ne zavarjuk a beporzást, de mégis megvédjük a fákat a kártevőktől.

Túl hideg időben

Télen és kora tavasszal, amikor az időjárás hideg és fagyos, szintén nem célszerű permetezni. A permetezett szerek nem tudnak megfelelően felszívódni, és a fagyás miatt a permetezett felület is károsodhat.

  • Miért kerülendő: A hideg időben a permetezett szerek nem tudják kifejteni hatásukat, mivel a fák nem aktívan növekednek, és a permetezett oldatok nem szívódnak fel megfelelően. A fagyos időjárás pedig károsíthatja a növényeket és a permetezett anyagokat is.

  • Mikor érdemes permetezni?: A hideg időszakokat elkerülve, inkább enyhébb, fagymentes napokon érdemes permetezni.

A permetezés ideális időpontjainak figyelembevételével jelentősen javíthatjuk a gyümölcsfák védelmét, míg a nem megfelelő időpontok elkerülésével elkerülhetjük a kártevők és betegségek elleni védekezés hatékonyságának csökkenését. A legfontosabb, hogy a permetezés mindig az időjárási körülményekhez és a növények állapotához igazodjon, hogy a permetezés eredményes és környezetbarát legyen.

Permetezés a különböző gyümölcsfákon

A különböző gyümölcsfák permetezésének időpontjai és módszerei némileg eltérhetnek a fa típusától függően. Mivel más és más kártevők és betegségek támadják meg őket, ezért minden fajnak megvan a maga specifikus permetezési igénye. Íme néhány népszerű gyümölcsfa, és a hozzájuk illő permetezési javaslatok.

Alma, körte és cseresznye

Alma, körte és cseresznye fákat gyakran támadnak meg különböző gombás fertőzések, mint például a varasodás vagy a lisztharmat, illetve kártevők, mint a levéltetvek és a gyümölcsfákon élő molyok.

  • Tavaszi permetezés: A legfontosabb időpont ezeknél a fák­nál a rügyfakadás előtti permetezés. Ilyenkor olajos lemosószerek és réz- vagy kén alapú fungicidek alkalmazásával védekezhetünk a gombás betegségek és a kártevők ellen, amelyek télen a fák kérgén vagy a talajban rejtőzködtek.

  • Nyári permetezés: A nyári hónapokban, különösen esős időszakokban, nagyobb a gombás fertőzések (pl. lisztharmat, varasodás) kockázata. Ezért érdemes megelőző permetezést végezni, amikor a fák már virágoznak, hogy elkerüljük a betegségeket. A nyári permetezés általában kontakt rovarölő szerekkel és gombaölő szerek kombinációjával történik.

  • Őszi permetezés: Az őszi időszakban is érdemes permetezni a gyümölcsfákat, különösen a levelek hullása után, hogy megelőzzük a téli kártevők (például a takácsatkák vagy az almamoly) áttelelését.

Őszibarack és szilva

Az őszibarack és a szilva különösen hajlamosak a gombás betegségekre, például a levélfodrosodásra, és a különböző kártevőkre, mint a szilvamoly. Ezen kívül a szilvafák szintén érzékenyek a moníliás gyümölcsrothadásra.

  • Tavaszi permetezés: A legjobb időpont a rügyfakadás előtti időszak, mivel ilyenkor a kórokozók még nem támadták meg a fát, és a permetező szerek is könnyebben kifejtik hatásukat. Az őszibarackot és szilvát réz- vagy kén alapú fungicidekkel permetezhetjük, amelyek a gombás fertőzések megelőzésében segítenek.

  • Nyári permetezés: Nyáron szintén szükség van megelőző permetezésre, különösen, ha a fák hajlamosak moníliás betegségre, vagy a szilvafákra szilvamolyok támadhatnak. A nyári permetezés gyakran rovarölő és gombaölő szerek kombinációjával történik, hogy mindkét típusú veszélyt elkerüljük.

  • Őszi permetezés: Az őszi permetezés is fontos, hogy a fa védve legyen a téli kártevőktől, például a szilvamoly lárváitól, amelyek áttelelnek a fa kérgén. A permetezés után célszerű a lehullott leveleket összegyűjteni és eltávolítani, hogy megelőzzük a fertőzések jövő évi terjedését.

Szőlő és bogyós gyümölcsök

A szőlő és a bogyós gyümölcsök, mint a málna, szeder és szamóca, szintén más típusú védekezést igényelnek. Ezek a növények gyakran szenvednek a peronoszpórától, a lisztharmattól és különböző rovaroktól, mint a szőlőmolyok vagy a levéltetvek.

  • Tavaszi permetezés: A szőlőnél és a bogyós gyümölcsöknél a tavaszi permetezés célja a kórokozók és kártevők megelőzése, mielőtt azok károkat okoznának. A szőlőnél gyakran használunk réz alapú lemosó szert, míg a bogyós gyümölcsöknél biológiai készítmények is szóba jöhetnek.

  • Nyári permetezés: A nyári hónapokban gyakoriak a lisztharmatos fertőzések, ezért szőlőnél és bogyós gyümölcsöknél is szükséges a folyamatos védekezés. A szőlőnél a peronoszpóra elleni védekezés különösen fontos, bogyós gyümölcsöknél pedig a gombás fertőzések megakadályozása.

  • Őszi permetezés: Az őszi permetezés szintén fontos, mivel a szőlőnél és a bogyós gyümölcsöknél a téli kártevők (például a szőlőmoly lárvái) jelenthetnek problémát. A permetezés után ajánlott a lehullott levelek eltávolítása, hogy megelőzzük a betegségek és kártevők további terjedését.

Mivel minden gyümölcsfa más-más kártevőkkel és betegségekkel szemben érzékeny, ezért a permetezés időpontját és módszerét mindig az adott faj igényeihez kell igazítani. A tavaszi, nyári és őszi permetezés különböző feladatokat szolgál, és segít abban, hogy megóvjuk a fákat a káros hatásoktól, miközben biztosítjuk a gazdag és egészséges termést. A helyes permetezés kulcsa, hogy figyelembe vegyük a fa típusát, a környezeti tényezőket és a kártevők sajátosságait.

GyümölcsfákIdőpontOkok
Alma, Körte, CseresznyeTavasz: Rügyfakadás előtti permetezés
Nyár: Esős időszakban, rovarok és gombák ellen
Ősz: Levelek hullása után, téli kártevők ellen
Gombás fertőzések (varasodás, lisztharmat), rovarok (levéltetvek, gyümölcsfámolyok), megelőzés és termésvédelem
Őszibarack, SzilvaTavasz: Rügyfakadás előtti permetezés
Nyár: Moníliás betegség és rovarok ellen
Ősz: Kártevők, téli védelmet célzó permetezés
Gombás fertőzések (levélfodrosodás, monília), rovarok (szilvamoly), megelőzés és védelmi feladatok
Szőlő, Bogyós gyümölcsökTavasz: Kórokozók és kártevők megelőzése
Nyár: Lisztharmat, peronoszpóra, rovarok ellen
Ősz: Télen áttelelő kártevők, fertőzések megelőzése
Peronoszpóra, lisztharmat, rovarok (szőlőmoly, levéltetvek), fertőzések megelőzése, téli kártevők elleni védelem

Hogyan permetezzünk helyesen?

A helyes permetezés kulcsfontosságú ahhoz, hogy a permetezett szerek hatékonyan végezzék el a dolgukat, és a növények biztonságban legyenek. A permetezés során nemcsak a megfelelő időpontokra, hanem a technikára és a biztonságra is figyelni kell. Az alábbiakban összefoglalom, hogyan végezd el a permetezést helyesen!

1. Válaszd ki a megfelelő permetezőszert

A megfelelő permetezőszer kiválasztása az első lépés. Különböző szerek léteznek, attól függően, hogy milyen problémával küzdesz: gombás betegségekkel, rovarokkal vagy más kártevőkkel. Mindig olvasd el a címkét, és győződj meg arról, hogy a szer megfelelő a fa típusához és a célzott kártevőkhöz.

  • Biológiai permetezés: Ha környezetbarát megoldást keresel, választhatsz biológiai vagy természetes alapú szereket, például neem olajat vagy kénes szert.

  • Kémiai permetezés: A kemikáliák gyorsabban és erősebben hatnak, de körültekintően kell használni őket, mivel káros hatással lehetnek a környezetre.

2. Használj megfelelő permetezőgépet

A permetezőgép kiválasztása attól függ, mekkora a kerted, és milyen típusú fákról van szó. Kisebb kertekhez elegendő egy kézi permetező, míg nagyobb területeken célszerű motoros permetezőt használni.

  • Kézi permetező: Ideális kis területekhez, és akkor, ha finoman szeretnéd bejuttatni a szert a fa leveleire.

  • Motoros permetező: Nagyobb kertekhez és területekhez, ahol több fa és növény van. Ezzel gyorsabban és hatékonyabban dolgozhatsz.

3. A permetezés technikája

A helyes permetezési technika segít abban, hogy a permetezett szer egyenletesen eloszoljon a növényeken, és hatékonyan fejthesse ki a hatását.

  • Permetezés iránya: A permetezést mindig a levelek tetejéről kezd el, és haladj lefelé, mivel így a permet le fog csöpögni a levelek aljára is. Ügyelj arra, hogy a fa minden részére, így a törzsre és az ágakra is kerüljön permetezőszer.

  • Permetezés mennyisége: Ne permetezd túl a fákat, de győződj meg arról, hogy minden levélre és ágra megfelelő mennyiségű permet jut. Ha túl sok permet kerül rá, akkor a növények károsodhatnak, és a túlzott vegyszermennyiség is problémás lehet.

  • Permetezés egyenletessége: A permetezést egyenletesen végezd, hogy minden rész megfelelő védelmet kapjon, és a szer ne csöpögjön le túl sokat.

4. Mikor érdemes permetezni?

A permetezés ideális időpontja a hűvösebb, felhős napokon, reggel vagy este. A napfény és a magas hőmérséklet hatására a permetezett szerek gyorsan elpárolognak, így nem lesznek hatékonyak.

  • Reggel: Az eső előtt, amikor a levegő hűvösebb, és a permetezett szer nem párolog el gyorsan.

  • Este: Ha nem tudsz reggel permetezni, este is érdemes. Ilyenkor is kevésbé párolognak el a szerek, és biztosíthatod, hogy a rovarok ne zavarják a permetezett fa kezelését.

5. Biztonsági intézkedések

A permetezés során fontos, hogy figyelj a saját biztonságodra és a környezet védelmére is.

  • Viselj megfelelő védőfelszerelést: Kesztyűt, védőszemüveget és hosszú ujjú inget viselj, hogy elkerüld a permetezőszerek közvetlen érintkezését a bőröddel. Erősebb vegyszerek esetén maszkot is érdemes használni.

  • Tartsd távol a háziállatokat és gyermekeket: A permetezett területektől legalább egy óráig tartsd távol a háziállatokat és gyermekeket, hogy elkerüld a vegyszerek egészségre gyakorolt hatásait.

  • Mosd le a permetezett eszközöket: A permetezés után mindig alaposan mosd le a permetezőgépet és az egyéb eszközöket, hogy elkerüld a szerek szennyeződését.

6. Permetezés után

Miután elvégezted a permetezést, hagyj időt arra, hogy a szerek felszívódjanak és hatni kezdjenek. Ne öntözd túl a fákat rögtön a permetezés után, és próbálj meg várni egy-két napot, mielőtt esőt várnál, hogy a szerek elérjék a kívánt hatást.

A helyes permetezés biztosítja, hogy a gyümölcsfák hatékony védelmet kapjanak a betegségekkel és kártevőkkel szemben, miközben megőrzi a fák egészségét. A megfelelő szerek, időpontok, technika és biztonsági intézkedések mind hozzájárulnak a sikeres permetezéshez. Ne feledd, hogy a körültekintő és precíz permetezés nemcsak a növények védelmét szolgálja, hanem a környezetre és az egészségedre is jótékony hatással van.

GYIK – Gyakori kérdések a gyümölcsfák permetezésével kapcsolatban

1. Miért fontos tavaszi permetezés?

Tavaszi permetezés szükséges, mert ilyenkor ébrednek fel a kártevők és a gombák, amelyek télen a fák kérgén vagy a talajban rejtőzködtek. A rügyfakadás előtti permetezéssel megelőzhetjük a kórokozók és rovarok elszaporodását, amelyek károsíthatják a fák egészségét és a termést. Ez a permetezés segít abban, hogy a fa tiszta legyen a fertőzésektől, mielőtt elkezd növekedni.

2. Lehet-e túlzásba vinni a permetezést?

Igen, a túl gyakori vagy túl erős permetezés károsíthatja a fákat. A permetezett szerek felhalmozódása nemcsak a fa növekedését akadályozhatja, hanem a környezetre és a hasznos rovarokra is negatív hatással lehet. Az optimális permetezési gyakoriságot mindig a gyártó utasításai szerint kell betartani, és ügyelni kell arra, hogy ne lépjük túl a javasolt mennyiséget.

3. Milyen szereket használhatok biztonságosan?

A biológiai vagy természetes alapú permetezőszerek a legbiztonságosabbak a környezet és az emberek számára. Ha szeretnéd elkerülni a kemikáliákat, akkor választhatsz kén alapú szereket, neem olajat, vagy biológiai gombaölő szereket. A kémiai szerek használata is biztonságos lehet, ha betartjuk a gyártói ajánlásokat, de mindig ügyelj arra, hogy az alkalmazott vegyszerek ne károsítsák a környezetet.

4. Mi a különbség a kémiai és biológiai permetezés között?

A kémiai permetezés erősebb és gyorsabb hatást fejt ki, de az alkalmazott vegyszerek hosszú távon károsíthatják a talajt és a hasznos rovarokat, például a méheket. A biológiai permetezés ezzel szemben környezetbarátabb megoldás, hiszen természetes alapú szerek használatát jelenti, amelyek kisebb mértékben károsítják a környezetet, és hosszú távon is hatékonyak lehetnek a kártevők és betegségek ellen.

5. Mikor lehet a legjobban elkerülni a betegségeket?

A legjobb időpont a betegségek elkerülésére a tavasz, különösen a rügyfakadás előtti időszak, amikor még nem kezdődött el a fa aktív növekedése. Ekkor érdemes az első permetezést elvégezni, hogy megelőzzük a kórokozók elterjedését. A nyári permetezés folytatásával is biztosítható a fa védelme a nyári esős időszakokban, amikor a betegségek könnyen elterjedhetnek.

6. Miért nem szabad permetezni virágzás alatt?

Virágzás alatt a fák érzékenyebbek a permetezett szerekre, és a rovarölő szerek károsíthatják a beporzó rovarokat, mint például a méheket. A beporzás elengedhetetlen a jó terméshez, ezért a virágzás alatt történő permetezés megzavarhatja ezt a folyamatot, és csökkentheti a termés mennyiségét és minőségét.

7. Mi történik, ha eső után permetezek?

Ha eső után permetezel, a csapadék lemoshatja a permetezett szert, így annak hatékonysága jelentősen csökken. Ezért fontos, hogy eső előtt vagy után legalább 24 órát várjunk, hogy a permetezett anyag jól rögzüljön a leveleken. Ha nem tudjuk elkerülni az esőt, próbáljunk olyan szert választani, amely gyorsan felszívódik és kevésbé érzékeny az esőre.

8. Milyen védőfelszerelést használjak permetezéskor?

A permetezés során mindig viselj védőkesztyűt, hosszú ujjú inget, nadrágot és védőszemüveget, hogy elkerüld a permetezőszerek bőrrel való érintkezését. Ha erősebb vegyszereket használsz, ajánlott egy légzésvédő maszk viselése is, hogy megakadályozd a vegyszer gőzeinek belégzését. A megfelelő védőfelszerelés biztosítja a saját egészséged védelmét.

9. Mikor nem érdemes permetezni?

Permetezést érdemes elkerülni nagyon meleg időben, mivel a szerek gyorsan elpárolognak, és nem tudnak kellően felszívódni. Az eső előtti és utáni időszakok, illetve a virágzás alatt sem ideálisak a permetezéshez. Ezen kívül ha a fa beteg vagy stresszhelyzetben van, a permetezés nem segíti elő a gyógyulást.

10. Hogyan tároljam a permetezőszeres eszközöket?

A permetezőszereket és a használati eszközöket mindig száraz, hűvös, gyermekek és háziállatok elől elzárt helyen tárold. Ügyelj arra, hogy a szerek ne kerüljenek közvetlen napfényre, és jól lezárva tartsd őket. A permetezőgépeket is tisztítsd meg rendesen minden használat után, hogy elkerüld a szerek felhalmozódását és a gép meghibásodását.

Mikor lehet permetezni a gyümölcsfákat?
Mikor lehet permetezni a gyümölcsfákat?

Mikor kell – Hogyan kell – Miért kell?