Hogyan kell a hátfájást kezelni?

Hogyan kell a hátfájást kezelni?

Hogyan kezelheted a hátfájást? Praktikus tanácsok és kezelési lehetőségek

Hogyan kell a hátfájást kezelni?  Tudd meg, hogyan kezelheted hatékonyan a hátfájást! Ismerd meg a legjobb praktikákat, mozgásformákat és kezelési módszereket a fájdalom enyhítésére.

A hátfájás sokak életét megkeseríti, és bár többnyire átmeneti problémáról van szó, súlyosbodhat, ha nem kezeljük megfelelően. Akár hirtelen jelentkezik, például egy rossz mozdulat következtében, akár hosszú távú, krónikus fájdalomról van szó, fontos, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül a problémát. A hátfájásnak számos oka lehet, a helytelen testtartástól kezdve a túlzott megterhelésen át a komolyabb orvosi problémákig. Szerencsére a legtöbb esetben a fájdalom enyhíthető otthoni kezelésekkel, megfelelő mozgással és helyes életmódbeli szokásokkal.

Cikkünkben végigvesszük, hogyan kezelheted a hátfájást, mikor szükséges orvoshoz fordulni, és milyen megelőző intézkedéseket érdemes bevezetni a fájdalom elkerülésére. Ha te is szenvedsz hátfájástól, vagy szeretnél megelőzni egy esetleges problémát, olvasd el cikkünket, hogy hatékonyan enyhíthesd a fájdalmat és javíthasd a közérzetedet.

Miért fájhat a hátad?

A hátfájás rendkívül gyakori problémát jelent, és számos oka lehet. A legtöbb esetben a fájdalom nem súlyos, de ha hosszabb ideig fennáll, vagy gyakran visszatér, érdemes utánajárni a kiváltó okoknak. Nézzük meg, mi állhat a hátfájás hátterében!

  • Helytelen testtartás: Az egyik leggyakoribb ok, amiért hátfájás jelentkezhet, a helytelen testtartás. Ha sok időt töltesz görnyedten a számítógép előtt, vagy nem figyelsz oda a megfelelő testtartásra ülés közben, az megterhelheti a gerincet és az izmokat, ami fájdalmat okozhat. Az ülő életmód és a mozgásszegény mindennapok tovább súlyosbíthatják a problémát.

  • Izomfeszülés és túlterhelés: Ha túl nagy fizikai terhelésnek vagy kitéve, például egy nehéz tárgy emelése vagy hirtelen mozdulatok következtében, az izmaid megfeszülhetnek, és fájdalmat okozhatnak a hátad különböző részein. Az izomfeszülés gyakori oka a háti fájdalomnak, különösen akkor, ha nem pihensz eleget.

  • Porckorong problémák: A porckorongok azokat a párnázó elemeket jelentik a gerincoszlopban, amelyek segítenek a csigolyák közötti mozgásban. Ha ezek a porckorongok elmozdulnak, vagy sérülnek, komoly fájdalmat okozhatnak, ami gyakran kisugározhat a lábakba is. Ez a fajta fájdalom gyakran éles, és mozgáskor erősödhet.

  • Degeneratív elváltozások: Ahogy öregszünk, a gerincoszlop és az azt körülvevő szövetek fokozatosan elöregednek, és a csontok, ízületek, szalagok, illetve porckorongok degenerációja következhet be. Ez különösen akkor okozhat fájdalmat, ha a csigolyák között csökken a távolság, és nyomás nehezedik az idegekre.

  • Sérülések és balesetek: Egy autóbaleset, sportbaleset vagy más trauma következményeként a gerincoszlopban vagy a hát izmaiban sérülések léphetnek fel. Az ilyen típusú sérülések erős, heves fájdalmat okozhatnak, és azonnali orvosi beavatkozást igényelhetnek.

  • Szervi problémák: A hátfájás néha szervi problémákra is utalhat, mint például a vesebetegségek, a hasüregben lévő szervek betegségei, vagy a gyomorproblémák. Ilyenkor a fájdalom nem csupán a hátban jelentkezik, hanem más tünetekkel is párosulhat, mint például láz, hányinger vagy hasi fájdalom.

  • Pszichoszomatikus okok: A stressz és a szorongás szintén hozzájárulhat a hátfájás kialakulásához. A fokozott mentális terhelés miatt az izmok megfeszülnek, ami hosszú távon fájdalmat okozhat a gerinc környékén. A krónikus stressz, a szorongás és a depresszió is hozzájárulhatnak a hát fájdalmának fokozódásához.

A hátfájás tehát sokféle okra vezethető vissza, és a pontos kiváltó tényezők megértése kulcsfontosságú a megfelelő kezeléshez. Ha a fájdalom nem múlik el, vagy ha más tünetek is megjelennek, érdemes orvoshoz fordulni, hogy kizárhassuk a komolyabb problémákat.

Hogyan enyhítheted a hátfájást otthon?

Ha hátfájás gyötör, nem mindig szükséges azonnal orvosi beavatkozás, mivel számos otthoni kezelés is segíthet a fájdalom enyhítésében. Az alábbi egyszerű, de hatékony módszerekkel csökkentheted a fájdalmat, és segítheted a gyorsabb felépülést. Fontos, hogy figyelj a tested jelzéseire, és ne erőltesd túl magad, ha a fájdalom fokozódik.

  • Pihenés és alvás fontossága: Ha a hátfájás hirtelen kezdődött, a legfontosabb lépés a pihenés. Az izmaidnak és a gerincednek is szüksége van időre, hogy regenerálódjanak. Azonban fontos, hogy ne feküdj túl sokáig, mert a hosszan tartó fekvés merevséget okozhat. Próbálj meg a hátadon vagy az oldaladon pihenni, a térdeidet enyhén hajlítva, hogy csökkentsd a gerincre nehezedő nyomást.

  • Jegelés vagy meleg borogatás: A fájdalom típusától függően választhatsz a jegelés és a meleg borogatás között. Ha a fájdalom friss, és izomfeszülés vagy húzódás áll a háttérben, az első 48 órában a jegelés a legjobb választás. A hideg csökkenti a gyulladást és a duzzanatot. Ha a fájdalom már hosszabb ideje fennáll, és nem kíséri duzzanat, a meleg borogatás segíthet ellazítani az izmokat és javítani a vérkeringést.

  • Lábemelés és helyes testtartás: A helyes testtartás és az alvási pozíciók is kulcsszerepet játszanak a fájdalom enyhítésében. Ha ülve dolgozol, figyelj oda arra, hogy a hátad legyen egyenes, a lábaid pedig 90 fokos szöget zárjanak be a térdeknél. Ha fekve pihensz, érdemes a lábaid alá párnát helyezni, hogy enyhítsd a gerincre nehezedő terhelést.

  • Stretching gyakorlatok: A rendszeres nyújtás segíthet enyhíteni a feszültséget és javítani a mozgástartományt. Néhány egyszerű gyakorlat, mint például a deréknak és hátizomnak szóló nyújtás, hozzájárulhat a fájdalom csökkentéséhez. Azonban ügyelj arra, hogy ne hajlítsd túl az izmokat, és soha ne végezz olyan mozdulatokat, amelyek fájdalmat okoznak. Ha nem vagy biztos benne, melyik gyakorlatok a legmegfelelőbbek, konzultálj szakemberrel.

  • Erősítő gyakorlatok: Amint a fájdalom enyhül, érdemes elkezdeni a hátizmok erősítését, mivel a gyenge hátizmok hozzájárulhatnak a fájdalom visszatéréséhez. A core izmok (has- és hátizmok) erősítése segíthet jobban stabilizálni a gerincet, és csökkentheti a fájdalmat. Kezdetben könnyű gyakorlatokkal kezdj, mint például a plank, vagy a hídgyakorlat, majd fokozatosan emeld a nehézségi szintet.

  • Masszázs és önmasszázs: Ha elérhető számodra, egy professzionális masszázs segíthet a fájdalom enyhítésében. Ha nem tudsz masszázs terapeutát igénybe venni, otthoni önmasszázs eszközök (például masszírozó hengerek vagy labdák) is hasznosak lehetnek a feszült izmok oldásában.

  • Gyógyszerek és fájdalomcsillapítók: Ha a fájdalom elviselhetetlen, használhatsz vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókat, mint az ibuprofén vagy a paracetamol. A gyulladáscsökkentők segíthetnek a fájdalom csökkentésében és a gyulladás enyhítésében. Azonban figyelj arra, hogy hosszú távon ne alkalmazd folyamatosan a gyógyszereket, és mindig olvasd el a használati utasítást.

Bár az otthoni kezelések sok esetben hatékonyak, ha a fájdalom nem enyhül, vagy ha súlyosbodik, mindenképpen keresd fel az orvosodat. A hátfájás mögött komolyabb problémák is állhatnak, amelyek orvosi kezelést igényelnek.

Hogyan segíthet a mozgás a hátfájás kezelésében?

A mozgás kulcsfontosságú szerepet játszik a hátfájás kezelésében, mivel erősíti a hátizmokat, javítja a testtartást, és elősegíti a mozgékonyságot. Sokan hajlamosak elkerülni a mozgást, amikor fáj a hátuk, pedig a megfelelő gyakorlatok segíthetnek a fájdalom enyhítésében, valamint a jövőbeni problémák megelőzésében. Nézzük meg, hogyan segíthet a mozgás a hátfájás kezelésében!

  • Stretching gyakorlatok: A nyújtás segít ellazítani az izmokat és növelni a mozgástartományt, ezáltal csökkenti a fájdalmat. A hátfájásos esetekben különösen fontos, hogy a gerinc körüli izmokat, mint például a derék, a csípő és a comb izmokat nyújtsuk. Néhány egyszerű nyújtó gyakorlat, mint a hátrahajlás, a törzsdöntés vagy a combnyújtás, enyhítheti a feszültséget és a fájdalmat.

  • Erősítő gyakorlatok: A hátfájás gyakran a gyenge hátizmok következménye, amelyek nem tudják megfelelően megtámasztani a gerincet. A hátizmok és a core izmok (hasizmok és mély hátizmok) erősítése segíthet a gerinc stabilizálásában és a fájdalom csökkentésében. Kezdetben olyan gyakorlatokkal érdemes próbálkozni, mint a plank, a hídgyakorlatok, vagy az oldalra dőlés, amelyek mind a mély hátizmokat célozzák meg.

  • Jóga: A jóga kiváló mozgásforma a hátfájás kezelésére. A rendszeres jógázás segít javítani a rugalmasságot, erősíti az izmokat és elősegíti a helyes testtartást. A jóga kifejezetten a gerinc védelmét szolgáló gyakorlatokat tartalmaz, és segít a feszültség oldásában is. Az olyan jógapózok, mint a macska-tehén póz, a gyermekpóz vagy a lefelé néző kutya, mind segítenek a hátizmok nyújtásában és erősítésében.

  • Pilates: A pilates egy másik nagyszerű mozgásforma, amely kifejezetten a core izmokat célozza meg, és javítja a testtartást. A pilates során végzett gyakorlatok segítenek a hátizmok erősítésében, különösen az alsó hát és a derék körüli területeken. A pilates előnye, hogy kíméletes a gerincre, ugyanakkor hatékony a hátfájás kezelésében és a megelőzésében.

  • Séta és könnyű aerob mozgás: Ha a fájdalom már enyhült, a rendszeres séta vagy könnyű aerob mozgás, mint a biciklizés, is segíthet a háti fájdalom kezelésében. Az ilyen típusú mozgás javítja a vérkeringést, csökkenti a stresszt, és erősíti az izmokat anélkül, hogy túlzott terhelést róna a gerincre. A séta különösen hasznos, mivel könnyen beilleszthető a mindennapokba, és kevésbé terheli meg az ízületeket és az izmokat.

  • Testtartás javítása: A mozgás nemcsak az izmokat erősíti, hanem segít a testtartás javításában is. A helyes testtartás fenntartása rendkívül fontos, mivel a rossz testtartás hosszú távon izomfeszülést és fájdalmat okozhat. Az olyan mozgások, mint a hátizom erősítése, a core izmok aktiválása és a vállak nyújtása mind hozzájárulnak a jobb testtartás eléréséhez.

  • Vízitorna: A vízben végzett mozgás, mint például a vízi gyógytorna, szintén nagyszerű módja a hátfájás kezelésének. A víz felhajtóereje segít csökkenteni a terhelést az ízületeken, miközben a víz ellenállása segíti az izmok erősítését. A vízitorna különösen azok számára ajánlott, akiknek a hátfájása miatt a súlyterheléses mozgásokat nem ajánlott végezniük.

A mozgás tehát egy rendkívül fontos eszköz a hátfájás kezelésében. Azonban mindig ügyelj arra, hogy a gyakorlatokat fokozatosan végezd el, és ha a fájdalom erősödik, azonnal hagyd abba. Ha nem vagy biztos abban, hogy milyen mozgásformák a legmegfelelőbbek számodra, kérj tanácsot orvostól vagy gyógytornásztól, hogy a leghatékonyabb és legbiztonságosabb módon enyhíthesd a hátfájást.

Mikor keresd fel az orvost?

Bár a hátfájás sok esetben otthoni kezeléssel enyhíthető, bizonyos helyzetekben fontos, hogy orvosi segítséget kérj. Ha a fájdalom nem múlik el, vagy más aggasztó tünetek is jelentkeznek, akkor mindenképp keresd fel a háziorvost vagy egy szakorvost. Az alábbiakban felsoroljuk, mikor érdemes orvosi konzultációt kérni.

  • Ha a fájdalom tartósan fennáll: Ha a hátfájás 1-2 hét után sem enyhül, vagy folyamatosan visszatér, fontos, hogy orvoshoz fordulj. A tartós fájdalom mögött komolyabb probléma is állhat, például porckorongsérv, degeneratív elváltozások, vagy akár ízületi problémák. A szakember segíthet a pontos diagnózis felállításában.

  • Ha a fájdalom fokozódik: Ha a fájdalom fokozódik, és már nem tudod elvégezni a mindennapi feladataidat, érdemes orvosi segítséget kérni. A súlyosbodó fájdalom jelezheti, hogy a probléma komolyabb, mint egy egyszerű izomfeszülés, és kezelésre van szükség.

  • Ha zsibbadás, érzéskiesés, vagy izomgyengeség jelentkezik: Ha a hátfájás mellett zsibbadást, érzéketlenséget vagy izomgyengeséget tapasztalsz, különösen a lábakban, az mindenképp orvosi vizsgálatot igényel. Ez lehet arra utaló jel, hogy az idegek sérültek, vagy a gerincvelőhöz kapcsolódó problémák léptek fel, mint például a porckorongsérv. Ilyenkor a mielőbbi orvosi beavatkozás elengedhetetlen.

  • Ha láz, hidegrázás, vagy egyéb általános tünetek jelentkeznek: Ha a hátfájás mellett láz, hidegrázás, gyengeség vagy egyéb betegségre utaló tünetek is megjelennek, akkor sürgősen orvosi segítségre van szükség. Ilyen esetekben a hátfájás bakteriális fertőzésre, gyulladásos folyamatokra vagy más szervi problémákra utalhat, amelyeket kezelni kell.

  • Ha baleset vagy trauma érte a hátadat: Ha háti fájdalom jelentkezik egy baleset, sportolás közbeni sérülés, vagy bármilyen fizikai trauma után, mindenképp keresd fel az orvost. Ilyenkor fontos, hogy kizárják a komolyabb sérüléseket, mint például csonttörést, gerincsérülést vagy porckorongsérvet.

  • Ha nem tudsz normálisan mozogni vagy végezni a napi tevékenységeket: Ha a hátfájás miatt nem tudsz normálisan járni, ülni vagy akár állni, akkor orvosi beavatkozásra van szükség. A mozgáskorlátozottság jelezheti, hogy valami komolyabb állapot áll fenn, amely azonnali kezelést igényel.

  • Ha korábban már volt hátproblémád, és a fájdalom visszatér: Ha már volt hátproblémád, például porckorongsérv, gerincferdülés vagy más, korábbi sérülés, és most újra fájdalmat érzel, akkor érdemes orvoshoz fordulni. Az orvos segíthet a kezelési terv frissítésében, és megakadályozhatja, hogy a fájdalom súlyosbodjon.

  • Ha nem vagy biztos a fájdalom okában: Ha nem tudod pontosan, mi okozza a fájdalmat, vagy ha a fájdalom nem szűnik meg a hagyományos otthoni kezelésekkel, orvosi vizsgálatra van szükség. Az orvos röntgent, MRI-t vagy más diagnosztikai eljárásokat alkalmazhat, hogy kiderítse, mi okozza a problémát.

Ha bármelyik fenti tünetet tapasztalod, ne habozz orvosi segítséget kérni. Minél hamarabb megkapod a megfelelő kezelést, annál nagyobb az esélye annak, hogy a hátfájás gyorsan enyhüljön, és elkerülhetőek legyenek a komolyabb szövődmények.

A hátfájás megelőzése

A hátfájás megelőzése kulcsfontosságú ahhoz, hogy hosszú távon elkerüld a fájdalmas problémákat és megőrizd a gerinced egészségét. Bár nem mindig tudjuk teljes mértékben elkerülni a hátfájást, az alábbi egyszerű és hatékony megelőző intézkedésekkel jelentősen csökkentheted annak kialakulásának esélyét.

  • Helyes testtartás: Az egyik legfontosabb megelőző lépés a helyes testtartás fenntartása. Ha hosszabb ideig ülsz, például munka közben, ügyelj arra, hogy a hátad egyenes legyen, a vállad pedig hátrafelé húzva. Az ülés során a lábaidnak 90 fokos szöget kell zárniuk a térdeknél, és érdemes a lábfejeket a talajra helyezni. Ha állsz, próbálj egyenesen állni, a súlyt egyenletesen elosztva mindkét lábon, és ne görnyedj össze.

  • Ergonomikus munkahelyi beállítások: Ha sok időt töltesz az asztalnál, ügyelj arra, hogy a munkahelyed ergonómikusan legyen kialakítva. A számítógép monitora szemmagasságban legyen, és az íróasztal magasságának olyannak kell lennie, hogy a karjaid természetes szögben pihenjenek. Az ergonomikus székek, amelyek megfelelő támaszt biztosítanak a deréknak, szintén segíthetnek a hátproblémák megelőzésében.

  • Rendszeres mozgás: A rendszeres testmozgás segít megerősíteni a hátizmokat, javítja a testtartást és fokozza a rugalmasságot. A gyaloglás, a futás, a jóga, a pilates vagy akár a vízi torna mind kiváló választás a hátizomzat erősítésére. Az erős hátizmok stabilizálják a gerincet, csökkentve a fájdalom kialakulásának esélyét. Hetente legalább háromszor végezz olyan gyakorlatokat, amelyek a hát és a core izmokat célozzák meg.

  • Helyes emelési technika: A helytelen emelés az egyik leggyakoribb oka a hátfájásnak. Ha nehéz tárgyat kell emelned, mindig hajlítsd be a térdeidet, és ne a hátad hajlításával próbáld megemelni a súlyt. Az emeléshez használd a lábaid erejét, és tartsd a tárgyat a lehető legközelebb a testedhez. Ha túl nehéznek tűnik, kérj segítséget.

  • Alvás megfelelő pozícióban: Az alvás minősége is befolyásolja a hát egészségét. Ha oldaladon alszol, helyezz egy párnát a térdeid közé, hogy csökkentsd a gerinc terhelését. Ha háton alszol, egy párnát tegyél a térdeid alá, hogy támogasd az alsó hátadat. Fontos, hogy a matracod ne legyen túl kemény, és ne is túl puha, mert a túlzott keménység vagy puhasság nem biztosít megfelelő alátámasztást.

  • Feszült izmok lazítása: Az izmok túlzott feszülése is okozhat hátfájást, ezért érdemes figyelni a testünkre, és megadni a szükséges pihenést. Ha feszültnek érzed magad, próbálj meg relaxációs technikákat alkalmazni, mint a mély légzés vagy a nyújtás. A napi pár perces stretching segíthet elkerülni a merevséget és a fájdalmat.

  • Testsúly kontroll: A túlsúly növeli a gerinc és a hát izmaira nehezedő terhelést, ami hosszú távon fájdalomhoz vezethet. Ha elhízott vagy, próbálj meg kiegyensúlyozott étrendet követni és rendszeresen sportolni, hogy fenntartsd a megfelelő testsúlyt. A testsúly csökkentésével csökkentheted a gerincet érő nyomást.

  • Pihenés és stresszkezelés: A stressz gyakran hozzájárulhat a hátfájás megjelenéséhez, mivel a feszültség felhalmozódhat az izmokban. A napi pihenés és a relaxációs technikák, mint a meditáció, a jóga vagy a masszázs segíthetnek a stressz csökkentésében és a hát egészségének megőrzésében.

A hátfájás megelőzése nem bonyolult, de folyamatos odafigyelést igényel. Ha tudatosan figyelsz a testtartásodra, rendszeresen mozgatsz és pihenteted a hátadat, csökkentheted a fájdalom kialakulásának esélyét, és megőrizheted a gerinced egészségét.

GYIK (Gyakran Ismételt Kérdések)

  • Milyen gyakorlatok segítenek leginkább a hátfájás enyhítésében?

    • A legjobb gyakorlatok közé tartozik a hát- és core izmok erősítése, például plank, hídgyakorlatok és jóga. A nyújtó gyakorlatok, mint a törzsdöntés és a hátrahajlás, szintén segíthetnek enyhíteni a feszültséget és növelni a mozgékonyságot.

  • Segít a meleg borogatás a hátfájás enyhítésében?

    • Igen, a meleg borogatás segíthet az izmok ellazításában, javítja a vérkeringést és csökkenti a feszültséget. Azonban fontos, hogy csak akkor alkalmazd, ha a fájdalom nem friss és nem kíséri duzzanat. Ha a fájdalom új, először inkább jegelés javasolt.

  • Milyen ülő pozíció a legjobb hátfájás esetén?

    • A legjobb ülőpozíció az, amikor a hátad egyenes, a vállad hátrafelé húzva, és a lábaid 90 fokos szögben hajlanak a térdben. Ha lehetséges, tarts gyakori szüneteket, és változtass testhelyzetet, hogy elkerüld a hosszú ideig tartó statikus ülést.

  • Mikor kell orvoshoz fordulni?

    • Ha a fájdalom 1-2 hét után sem enyhül, ha zsibbadás, izomgyengeség vagy láz jelentkezik, vagy ha a fájdalom baleset vagy trauma következtében lépett fel, orvosi segítség szükséges. Ha nem tudod elvégezni a napi teendőidet a fájdalom miatt, szintén érdemes orvost keresni.

  • A hátfájás műtéti kezelése szükséges?

    • A hátfájás többsége nem igényel műtéti kezelést, és a konzervatív kezelési módszerek (például gyógytorna, gyógyszeres kezelés, pihenés) sok esetben elegendőek. Műtétet csak akkor alkalmaznak, ha komoly, strukturális probléma, például porckorongsérv, idegsérülés vagy csigolyatörés áll fenn.

  • Miért fontos a helyes testtartás a hátfájás megelőzésében?

    • A helyes testtartás segít csökkenteni a gerincre és az izmokra nehezedő terhelést. Ha nem figyelsz oda a testtartásodra, például görnyedten ülsz vagy állsz, az a hátizmok túlterheléséhez vezethet, ami fájdalmat okozhat. A helyes testtartás fenntartása segít megelőzni a hosszú távú problémákat.

  • Segíthet a pilates vagy jóga a hátfájás kezelésében?

    • Igen, mind a pilates, mind a jóga hatékony mozgásformák a hátfájás enyhítésére és megelőzésére. A pilates erősíti a hátizmokat és javítja a testtartást, míg a jóga segít a rugalmasság növelésében, a feszültség oldásában és a gerinc védelmében.

  • Miért fontos a testsúly kontrollálása a hátfájás megelőzésében?

    • A túlsúly fokozza a gerincre és a hát izmokra nehezedő terhelést, ami hosszú távon hátfájáshoz vezethet. A megfelelő testsúly fenntartásával csökkentheted a gerincet érő nyomást, és megelőzheted a hátproblémákat.

  • Lehet hátfájásom a stressztől?

    • Igen, a stressz gyakran hozzájárulhat a hátfájás kialakulásához, mivel a feszültség felhalmozódhat az izmokban. A krónikus stressz és szorongás izomfeszülést okozhat, amely hátfájáshoz vezethet. Relaxációs technikák, mint a meditáció vagy a jóga, segíthetnek enyhíteni a stresszt és a fájdalmat.

  • Mit tegyek, ha nem tudom, mi okozza a hátfájást?

    • Ha nem biztos abban, hogy mi okozza a hátfájást, és a fájdalom nem enyhül, érdemes orvosi segítséget kérni. Az orvos segíthet a fájdalom forrásának felderítésében, röntgen, MRI vagy más diagnosztikai eljárások alkalmazásával. A megfelelő kezelés csak akkor kezdődhet el, ha pontosan megértjük a fájdalom okát.

Hogyan kell a hátfájást kezelni?
Hogyan kell a hátfájást kezelni?

Mikor kell – Hogyan kell – Miért kell?